سئو

بلومبرگ: نصب برنامه‌ها خارج از اپ استور در نیمه اول 2024 تنها برای کاربران اتحادیه اروپا ممکن می‌شود

طبق گزارش جدید «مارک گرمن»، خبرنگار بلومبرگ، کاربران آیفون در اتحادیه اروپا در نیمه اول 2024 می‌توانند برنامه‌ها را خارج از اپ استور دانلود کنند. اپل در راستای پیروی از قوانین اتحادیه اروپا قابلیت سایدلودینگ را در اختیار کاربران اروپایی قرار می‌دهد و کاربران در سایر کشورها ازجمله ایران به آن دسترسی پیدا نخواهند کرد.

طبق گزارش بلومبرگ، کاربران اتحادیه اروپا از نیمه اول 2024 برای نصب برنامه دیگر وابسته به اپ استور نخواهند بود. علاوه‌براین، شاید توسعه‌دهندگان بتوانند کارمزد 15 تا 30 درصدی اپل را دور بزنند، البته بعید به نظر می‌رسد که کوپرتینویی‌ها به این راحتی از کارمزد خود بگذرند.

سایدلودینگ همراه با یک سیستم کنترل‌شده

به گفته گرمن، اپل یک سیستم به‌شدت کنترل‌شده را برای کاربران اتحادیه اروپا معرفی می‌کند تا از طریق این سیستم امکان نصب برنامه خارج از اپ استور وجود داشته باشد.

گزارش گرمن با گزارشی که اخیراً از افزودن قابلیت سایدلودینگ به آپدیت iOS 17.2 اشاره می‌کرد، در تضاد است. به‌روزرسانی iOS 17.2 احتمالاً ماه آینده میلادی از راه می‌رسد، اما گزارش جدید بلومبرگ می‌گوید این قابلیت در نیمه اول 2024 در اختیار کاربران اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد.

قانون بازارهای دیجیتال (DMA) اتحادیه اروپا که در تاریخ 1 نوامبر 2022 اجرایی شد، غول‌های دنیای فناوری یا «دربان‌ها» را مجبور می‌کند که سرویس‌ها و پلتفرم‌های خود را در اختیار سایر شرکت‌ها و توسعه‌دهندگان قرار دهند.

قانون DMA تأثیر چشمگیری روی پلتفرم‌های اپل دارد و می‌تواند منجر به تغییرات چشمگیری در اپ استور، Messages، فیس‌تایم، سیری و سایر محصولات کوپرتینویی‌ها شود.

اپل ادعا می‌کند که سایدلودینگ اپ‌ها می‌تواند امنیت و حریم خصوصی کاربران را زیر سؤال ببرد و افراد را در برابر بدافزار و کلاهبرداری آسیب‌پذیر کند. با وجود چنین گفته‌هایی، اپل باید از قوانین اتحادیه اروپا پیروی کند، در غیر این‌صورت باید تا 20 درصد درآمد جهانی خود را به‌عنوان جریمه بپردازد.

درنهایت دوباره باید روی این نکته تأکید کرد که قابلیت سایدلودینگ اپ‌ها روی آیفون و آیپد حداقل در ابتدا تنها در اختیار کاربران اتحادیه اروپا قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا