سئو

سردار طهرانی مقدم قبل از انقلاب و بعد از آن در تلاش برای سربلندی جبهه حق بود

سردار محسن سوهانی گفت: سردار شهید طهرانی مقدم با پیوند دانشگاه علم و صنعت قدرت بازدارندگی در حوزه موشکی را برای کشور رقم زد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، سردار محسن سوهانی، از فرماندهان سابق نیروهای مسلح در یادواره شهدای هوافضا با محوریت شهید والامقام، حاج حسن طهرانی مقدم که‌ به همت بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف، در این دانشگاه برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدایی که با اقدامات خود باعث سربلندی کشور شده و از میدان نبرد به میدان های جهانی پا گذاشتند و برای کشور نقش آفرینی کردند، اظهار داشت: از جمله آمال و آرزوی همه انسان های با کرامت این است که جان خود را فدای راه خدا کنند، چیزی که در نمازهای روزانه از خدا می خواهیم.  حسن طهرانی مقدم از این مقوله جدا نبود، از وقتی خود را شناخت در راه خدا قدم گذاشت و در این مسیر نقش آفرین بود.

 

وی گفت: سردار طهرانی مقدم قبل از انقلاب و بعد از آن در تلاش برای سربلندی جبهه حق بود و زمانی که کمترین امکان را در جنگ نداشتیم در مقابل حجم فشاری که علیه ایران بود به دنبال راهکاری برای دفاع از کشور بود.

سردار سوهانی با اشاره به مشکلات کشور در جنگ تحمیلی یادآور شد: وقتی عراق به به ما موشک می زد ما چیزی در پاسخگویی به آنها نداشتیم و شرایط روانی بدی بر جامعه تحمیل شده بود. افرادی مانند طهرانی مقدم در این عرصه تلاش کردند و با بررسی نمونه هایی از سلاح هایی که به شکل غنیمت به دست ما افتاده بود در کمترین زمان یگان دفاعی و موشکی سپاه را ایجاد کرد. 

وی گفت: در ایران از قبل از انقلاب هم، مسیری که بخواهد ما موشک داشته باشیم ممنوع شده بود و همه چیز درست خود آمریکایی ها بود و نیروهای ایرانی را دخالت نداده بودند‌‌. در آن زمان در مقوله جنگ شهرها، دشمن فشار را به سمت مردم می برد و به دنبال ایجاد تنش و درگیری در کشور از این طریق بود‌ در چنین شرایطی شیرمردانی مثل حاج حسن اقا و دوستانشان وارد کار شدند و این فناوری را برای کشور تولید کردند.

سردار سوهانی افزود: در دوران جنگ تنها دو کشور سوریه و لیبی بودند که می توانستند به ما در زمینه خرید موشک اسکاد کمک کنند آن هم بدون انتقال فن آوری و با حضور نیروهای خودشان. پس از برگزاری دوره فشرده ای آموزش موشک اسکاد در سوریه با حضور حاج حسن آقا و تیمی از نخبگان دانشگاهی و جبهه ایران اولین شلیک موشک خود را در پاسخ به موشک های صدام در کرکوک انجام داد.

وی با اشاره به اینکه تعداد سکوها و پرتاب های ما در ابتدا خیلی کم بود، افزود: با این وجود همین مسئله هم دشمن را به این ترس انداخت که ایران به موشک اسکاد دست یافته و باعث روحیه مردم و رزمندگان در آن دوران شد.

سردار سوهانی به ارتقای فناوری موشکی کشور اشاره کرد و گفت: نقش طهرانی مقدم در پیوند دانشگاه، علم و صنعت در این مقوله ما را در صنعت دفاعی و موشکی به جایگاه بازدارندگی رساند  و کمک کرد تا این صنعت رشد کند. امروز جای خالی این پیوند در کشور بسیار احساس می شود که یکی از مهمترین مسائل خودباوری جوانان است که باید بیشتر شود.

وی گفت: شهید طهرانی مقدم از ظرفیت فنی دانشگاه استفاده کرد و با آزمون و  خطاهای زیاد و تلاش های شبانه روزی  این صنعت را‌ عظیم و‌ اثرگذار کرد تا جاییکه امروز  جزو کشورهایی هستیم که به توانایی های بالایی در این بخش دست یافتیم.

وی با اشاره به نفرت شهید از رژیم صهیونیستی به جنایات آنها در غزه اشاره کرد و گفت: این رژیم در کشتن انسانهای بی گناه از هیچ چیز فرو گذار نیست.

سوهانی رمز موفقیت شهید طهرانی مقدم را عشق، علاقه و احترام او به ولایت دانست و گفت: اخلاق و ادب او بی نظیر بود. هر روز صبح زیارت عاشورا می خواند و ورزش روزانه اش ترک‌ نمی شد اما چیزی که باعث موفقیت او شد این بود که به ریسمان الهی چنگ زد و غافل نشد از علم هم غافل نشد. حرف در باره شخصیت ایشان زیاد است و ان شالله با دعای ایشان و سایر شهدا این مسیر پرقدرت تر ادامه یابد‌.

وی گفت: اقدامات و گامهای ایشان نه تنها در موشکهای زمین به زمین که در صنعت موشک های‌زمین به هوا نیز اثر گذار است. اقداماتی که با شجاعت و‌همراهی اساتید همین دانشگاه در کنار شهید طهرانی مقدم رقم خورد بیشمار است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا