سئو

درخواست وزرای خارجه اروپایی برای برقراری آتش بس فوری در غزه

وزرای خارجه اروپایی در نشستی در بروکسل آتش بس فوری در نوار غزه برای امکان پذیر شدن انتقال کمک‌های بشر دوستانه به این منطقه را درخواست کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه “تاگس شاو” آلمان در گزارشی نوشت: وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بیانیه ای مشترک خواستار «آتش بس فوری» در جنگ غزه در زمینه کمک های بشردوستانه شدند. “جوزف بورل”، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز می خواهد این هفته برای مذاکره به منطقه سفر کند.

آنالنا بائر بوک، وزیر امور خارجه آلمان هم گفت: وضعیت در منطقه در حال فروپاشی است، به نظر می رسد شکاف ها عمیق تر می شود.

وی تاکید کرد: بنابراین به جای پیشرفت، پسرفت وجود دارد. به نظر نمی رسد که بحث ها نقطه شروعی برای هر نوع میانجیگری داشته باشد. به این ترتیب بائربوک در نشست بروکسل نتوانست چیز مثبتی را به همکاران وزیر خارجه خود گزارش دهد؛ او از یک واقعیت تلخ صحبت کرد و این که پیشرفت تنها در کوچکترین گام ها انجام می شود.

وی همچنین گفت: گام های کوچک اکنون شامل تلاش اروپایی ها برای دستیابی به آتش بس های کوتاه مدت است تا کمک های بشردوستانه در تگرگ موشک ها از بین نرود. بائربوک توضیح داد: به همان اندازه که رنج زیاد است، هر لیتر آب و هر بسته غذایی به شدت مورد نیاز است.”

اروپایی‌ها در نشست امروز به سرعت توانستند بر سر درخواست آتش‌بس بشردوستانه به توافق برسند؛ این موضوع بلامنازع بود.

صبح امروز “بورل” تاکید کرد که تمام یکشنبه روی این اعلامیه کار کرده است – تا همه بتوانند با آن موافقت کنند. وی افزود: بنابراین ما خواستار وقفه های بشردوستانه هستیم تا بتوان کمک ها را به غزه رساند. زیرا مردم به آب، سوخت و غذا نیاز دارند. همه اینها در مرز وجود دارد و می توان آن را در هر زمانی منتقل کرد.

بورل همچنین می خواهد به زودی به منطقه سفر کند تا بتواند مستقیماً با افراد درگیر در مورد وضعیت متشنج فعلی صحبت کند. این مقام اروپایی در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا گفت: این هفته به سرزمین های اشغالی، فلسطین، بحرین، عربستان سعودی، قطر و اردن سفر خواهد کرد. از جمله وی اعلام کرد که می خواهد در مورد کمک های بشردوستانه به مردم نوار غزه و راه حل سیاسی برای بحران صحبت کند. وی توضیح داد: ما به یک افق سیاسی با نگاه به راه حل دو کشوری نیاز داریم. این تنها از طریق گفت و گو به دست می آید

بائربوک هم در آخرین سفر خود به منطقه در روزهای جمعه و شنبه در امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کرانه باختری و سرزمین های اشغالی بود. در این سفر وی علاوه بر وضعیت انسانی غیرنظامیان در نوار غزه همچنین برای دستیابی به راه حلی صلح آمیز در مناقشات تلاش کرد.

در همین حال، یانز لنارچیچ، کمیسر اتحادیه اروپا برای مدیریت بحران هم در نشست بروکسل بر لزوم برقراری آتش بس بشر دوستانه تاکید کرد. به گفته وی این وضعیت باید به کارکنان بشردوستانه اجازه دهد تا کار خود را در امنیت انجام دهند. وی ضمن انتقاد از رژیم صهیونیستی گفت: تاکنون اینطور نبوده است. سوخت به ویژه ضروری است تا بیمارستان های نوار غزه بتوانند به کار خود ادامه دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا