سئو

بررسی وضعیت جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شورای اتحادیه اروپا

وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره روند عادی‌سازی روابط آذربایجان و ارمنستان در زمینه عملیات نظامی آذربایجان و به دنبال آن تخلیه بیش از ۱۰۰ هزار ارمنی ساکن قره‌باغ به تبادل‌نظر خواهند پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، موضوعات مربوط به جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نشست شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا که امروز در بروکسل برگزار می‌شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

به گفته منابع رسمی اتحادیه، وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره روند عادی‌سازی روابط آذربایجان و ارمنستان در زمینه عملیات نظامی آذربایجان در 19 تا 20 سپتامبر و به دنبال آن تخلیه بیش از 100 هزار ارمنی ساکن قره‌باغ به تبادل‌نظر خواهند پرداخت.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، در گفتگو با مطبوعات قبل از این نشست گفت که افزایش تلاش‌های مشترک کشورهای اتحادیه اروپا برای حمایت از روند صلح در قفقاز جنوبی مهم است.

بربوک با ترغیب آذربایجان و ارمنستان برای بازگشت به روند مذاکرات بروکسل، افزود که اروپا حامی امنیت، اعتماد و صلح واقعی در منطقه است.

در اجلاس سران اتحادیه اروپا که در ماه اکتبر برگزار شد، سران کشورها و دولت‌های اتحادیه اروپا تأکید کردند که متعهد به عادی‌سازی روابط آذربایجان و ارمنستان بر اساس اصول حاکمیت، تمامیت ارضی و نقض ناپذیری مرزها و دستیابی به صلح پایدار در منطقه و همچنین اهمیت تضمین حقوق و امنیت ارامنه قره‌باغ هستند.

پیش‌بینی می‌شود در این نشست وزیران به بحث در این راستا ادامه دهند. همچنین راه‌های گسترش مأموریت اتحادیه اروپا در ارمنستان در نشستی به ریاست جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه در امور خارجی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در نشست پنج‌جانبه‌ای که قرار بود در 5 اکتبر در گرانادا با حضور سران اتحادیه اروپا، آذربایجان، ارمنستان، آلمان و فرانسه برگزار شود، شرکت نکرد و دلیل آن موضع جانبدارانه فرانسه در دفاع از ارمنستان و عدم اجازه به ترکیه در این نشست بود.

پس از آن، دیداری که برای پایان ماه اکتبر بین سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان در بروکسل با میانجیگری شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی شده بود، برگزار نشد.

اتحادیه اروپا گزارش می‌دهد که میشل به تماس‌های خود با رهبران آذربایجان و ارمنستان برای ادامه روند عادی‌سازی و جلسات در قالب بروکسل ادامه می‌دهد.

الهام علی‌اف رئیس‌جمهور آذربایجان در دیدار 4 نوامبر با آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان در باکو گفت که آذربایجان از امضای پیمان صلح با ارمنستان و دستور کار صلح منطقه‌ای حمایت می‌کند.

همچنین علی‌اف در دیدار با پیا کائوما، رئیس مجمع مجلسی سازمان امنیت و همکاری اروپا در باکو این موضوع را تأیید کرد.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان، شنبه گذشته در سخنرانی در مجمع صلح پاریس گفت که ارمنستان آماده است تا پایان سال میلادی با آذربایجان معاهده صلح امضا کند. پاشینیان خاطرنشان کرد: در صورتی که جمهوری آذربایجان اصول تمامیت ارضی، حاکمیت و نقض ناپذیری مرزها را تأیید کند، 70 درصد از کار روی توافقنامه صلح تکمیل خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا