سئو

اصول تغذیه ای برای بیماران مبتلا به آلزایمر

به گزارش سلامت نیوز، شهزاد محمدیان، متخصص تغذیه ورزشی نوشت: بیماری آلزایمر به شکلی از جنون و زوال عقل پیرونده اطلاق می گردد که در اثر تخریب سلول های عصبی در مرکز حافظه مغز ایجاد می شود.در اثر این بیماری ارتباطات مغزی قطع می شود و در نتیجه انتقال اطلاعات و ارتباط های اطلاعاتی مختل می گردد.علت بیماری آلزایمرهنوز شناخته نشده است.ولی به نظر می رسد که ممکن است اجزاء ترکیبات ژنتیکی و مسمومیت آلومینیوم در ایجاد آن دخالت داشته باشند.

علائم آلزایمر

در مراحل ابتدائی آلزایمر، فراموشی پیشرونده و افسردگی به همراه اضطراب وجود دارد. پیشرفت بیماری به صورت از دست دادن حافظه کوتاه مدت و سردرگمی و تغییرات شخصیتی است و در نهایت گیجی شدید، مشکلات تغذیه ای و روان پریشی ایجاد می شود. در مراحل بعدی بیماری آلزایمر ممکن است از دادن وزن، مشکلات بلع و در بعضی افراد امتناع از غذا خوردن وجود داشته باشد و احتمال دارد استراحت در بستر ضروری گردد.

درمان های متداول

هنوز درمان خاصی برای بیماری وجود ندارد، ولی ممکن است برای رفع مشکلات خواب و مشکلات رفتاری ، داروهای آرام بخش تجویز شود. بیماران آلزایمری می بایستی به خوبی تغدیه شوند. به تدریج، با پیشرفت بیماری، نیازهای روزانه اشخاص می بایستی به منظور کاهش نگرانی و اظطراب و نهایتاً برای بقاء آن ها مورد توجه قرار گیرد.

غذای مفید برای مبتلایان به بیماری آلزایمر

انواع ماهی ها (ماهی آزاد ، ساردین ، ماهی خال مخالی ، ماهی کولی)، تخم کدو و دانه کتان تامین کننده اسیدهای چرب امگا بدن هستند. دانه های کدو، دانه کتان تامین کننده اسیدهای چرب امگا 3 بدن هستند.دانه های کدو، دانه های کنجد و دانه های آفتاب گردان اسیدهای چرب امگا6 بدن را تامین می کنند. کمبود این اسیدهای چرب در اشخاص مبتلا به بیماری آلزایمر گزارش شده است.کمبود این مواد در مغز می تواند دلیلی برای آسیب دیدن اعصاب در این بیماری باشد.مصرف منظم غذاهای غنی از اسیدهای چرب ضروری می تواند مفید باشد.

پرتقال، گریپ فروت و دیگر مرکبات، توت ها، فلفل، سیب زمینی شیرین و سبزی های برگ سبز، همه غنی از ویتامین c هستند. مصرف روزانه این آنتی اکسیدان های طبیعی ممکن است به پیشگیری از آسیب دیدن اعصاب کمک کند. تحقیقات بیشتری در این زمینه تغذیه درمانی موردنیاز است . دانه گندم ، اواکادو ، آجیل ، دانه ها و سبزی های برگ سبز تامین کننده ویتامین E می باشند .افزایش دریافت رژیمی این ویتامین ویتامین ممکن است به تأخیر انداختن تخریب سلول های عصبی که در افراد آلزایمری در مراحل بعدی بیماری صورت می گیرد ، کمک کند.

آشامیدنی های محتوی شیر جایگزین غذا در بین وعده های غذایی می تواند مفید باشد. بیستر این نوشیدنی ها با ویتامین ها و مواد معدنی غنی شده اند و از این جهت مواد مغذی ضروری بیش تری را به بدن می رسانند. ساندویچ ها، کیک های کم شیرینی، نان کماج و دیگر نان های کامل و نان مالت جو را می توان به صورت میان وعده در شب به بیماران آلزایمری که وزن آنها از حد نرمال کم تر است داد. چنان چه استفاده از ابزار برای فرد مشکل باشد، دادن نان برشته با کره بادام زمینی، ساندویچ های درست شده با نان برشته و دیگر غذاهای « لقمه ای» می تواند در یافت انرژی را بهبود بخشد.

غذاهایی که باید از خوردن آنها اجتناب نمود

سوپ ها، آبگوشت ها و دیگر غذاهایی که غلظت کم دارند و خوردن آنان ممکن است با ریختن غذا همراه باشد، بهتر است به بیماران آلزایمری داده نشود.

آجیل ها، حبه ها و آبنبات ها برای بیماران آلزایمری از نظر بلعیدن مشکل می باشد. بعضی از متخصصین خوردن غذاها و نوشیدنی هایی را که در ظروف آلومینیومی بسته بندی یا پخته می شوند و نوشیدن آب با سطح آلومینیوم بیشتراز 15mcgدر لیتر را توصیه نمی کنند.

مشخص شده است که دریافت زیاده از حد آلومینیوم مسموم کننده مغز است. در بعضی بیماران آلزایمری سطوح بالای آلومینیوم گزارش شده است و مطالعات جمعیتی حاکی از شیوع بیشتر بیماری در نواحی دارای غلظت بالای آلومینیوم در آب آشامیدنی می باشد. نتایج این بررسی ها ضد و نقیض است.

ریواس دارای ترکیبات اسید اگزالیک است که اگر در ظروف آلومینیومی پخته شود می تواند آن را حل کند.شواهدی وجود دارد که بیماران مبتلا به آلزایمر مستعد مسمومیت با آلومینیوم غذا و منابع محیطی هستند.

سایر اقدامات

مکمل های دارای ویتامین E ممکن است به کند کردن روند پیشرفت بیماری آلزایمر کمک کنند.در بعضی موارد این ویتامین ممکن است نیاز به علت جنون و زوال عقل را به تأخیر بیاندازد. بعضی تحقیقات نشان داده اند که قرص های تکمیلی اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 مفیدند.

بهبود روحیه،خلق و خو،اشتها، خواب و حافظه کوتاه مدت با مصرف این قرص های تکمیلی گزارش شده است. مشخص شده است که در مغز افراد آلزایمری سطوح موادی که مربوط به ویتامین B1هستند ناقص است.پس از دادن قرص های تکمیلی ویتامین B1مشاهده شده که علائم در این افراد بهبود یافته است.

اگر غذای اصلی روز در هنگام ناهار صرف شود ممکن است مفیدتر باشد.زیرا امواج فعالیت مغز در هنگام ظهر (وسط روز) صورت می گیرد. بهتر است افرادی که در خانواده یا خویشاوندان آنها سابقه بیماری آلزایمر وجود دارد از مصرف خمیر دندان ها و قرص های انتی اسید حاوی آلومینیوم اجتناب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا