سئو

پنجاهمین نشست مجلس برای بررسی لایحه برنامه/کدام نمایندگان غیبت و تاخیر دارند؟

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست قالیباف آغاز و ادامه رسیدگی به جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه کل کشور در دستورکار نمایندگان قرار دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سیصد و هفتاد و دومین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست محمدباقر قالیباف رئیس قوه مقننه و با حضور اکثریت نمایندگان آغاز شد.

روح الله متفکر آزاد دستورکار نمایندگان در جلسه علنی امروز را به شرح ذیل قرائت کرد:

-ادامه رسیدگی به لایحه برنامه هفتم توسعه کل کشور
-رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درباره لایحه تجارت
-ارزیابی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره تشکیل وزارت بازرگانی
-بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه پایانه‌های فروشگاهی و مودیان مالیاتی

همچنین در ابتدای این جلسه محسن دهنوی دیگر عضو هیئت رئیسه مجلس اسامی غایبان و متاخران این جلسه را به شرح ذیل قرائت کرد:

1-منصور آرامی
2-زهره الهیان
3-سید محسن دهنوی
4-جلال رشیدی
5-محمدرضا رضایی
6-مجتبی رضاخواه
7-غلامرضا شریعتی
8-مسلم صالحی
9-محمدعلی محسنی
10-سید مجتبی محفوظی
11-سید علی موسوی

به گزارش تسنیم، در مفاد 86 تا 89 آیین نامه داخلی مجلس به موضوع تاخیر و غیبت نمایندگان اشاره شده که بر اساس ماده 86 آیین‌نامه داخلی مجلس نماینده‌ای که بیش از یکصد ساعت متوالى یا دویست و پنجاه ساعت غیرمتوالى از اوقات رسمى جلسات مجلس و کمیسیون را بدون عذر موجه در یک‌ سال غیبت نماید، مستعفى شناخته خواهد شد. همچنین نماینده‌ای که به علت ناتوانى جسمى و یا بیمارى بیش از چهار ماه در یک سال غیبت موجه داشته باشد بنا به درخواست سى نفر از نمایندگان و تصویب دوسوم نمایندگان حاضر مبنى بر عجز وى از ایفاى وظایف نمایندگى، سمت نمایندگى خود را از دست می‌دهد.

تبصره 1- تا یک هفته پس از اعلام رسمى مستعفى شناخته شدن نماینده، در صورتى که خود وى یا نماینده دیگرى به غیرموجه بودن غیبت اعتراض کند و آن را تسلیم هیأت رئیسه نماید، این اعتراض در اولین فرصت در مجلس مطرح می‌شود و پس از صحبت حداکثر دو مخالف و دو موافق (هریک به مدت پانزده دقیقه) در صورتى که مجلس به موجه بودن غیبت نماینده مورد بحث رأى داد، غیبت موجه شناخته خواهد شد.

یک نفر از هیأت رئیسه به عنوان موافق و نماینده مورد بحث به عنوان مخالف براى صحبت، حق تقدم خواهند داشت.

تبصره 2- در صورتى که نماینده مستعفى شناخته شده به غیرموجه بودن غیبت خود اعتراض کرده باشد ولى در موقع طرح نتواند و یا نخواهد در مجلس حضور یابد، می‌تواند لایحه دفاعیه خود را براى طرح در مجلس حداکثر تا موقع طرح، تحویل مجلس نماید. در‌ این‌ صورت این لایحه با حق تقدم در فرصت مقرر براى صحبت مخالفین توسط یکى از دبیران قرائت خواهد شد. مدت قرائت لایحه حداکثر نیم ساعت خواهد بود.

همچنین بر اساس ماده 87 این آیین‌نامه به غیبت و تأخیر غیرموجه حقوق تعلق نمی‌گیرد.

طبق ماده 88 نیز محاسبه ساعات غیبت در کمیسیونها با رؤساى کمیسیونها و در جلسات رسمى مجلس با هیأت رئیسه می‌باشد و در هر دو صورت، اعلان رسمى غیبت با هیأت رئیسه مجلس خواهد بود. هیأت رئیسه موظف است غیبت و تأخیر غیرموجه نمایندگان در کمیسیونها را هر ماه به اطلاع نمایندگان برساند.

در  ماده 89- آمده است که غیبت، تأخیر غیرموجه نمایندگان پیش از پایان جلسه مجلس اعلان و درصورت مذاکرات مجلس ثبت خواهد شد.

تبصره: غیبت غیرموجه از دو جلسه کمیسیون در حکم غیبت از یک جلسه رسمى مجلس می‌باشد.

انتهای‌ پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا