نمونه کار سئو

همه دستگاه‌های اجرایی نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات اداری اقدام کنند

asdasd

بخش کشاورزی بیشترین مصرف برق را به خود اختصاص داده است


مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس گفت: همه دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، نیروهای مسلح و نهادهای عمومی غیردولتی موظف هستند نسبت به کاهش مصرف برق در ساعات اداری به میزان ۳۰ درصد نسبت به دوره مشابه سال گذشته و در ساعات غیر اداری به میزان ۶۰ درصد مصرف جاری اقدام کنند.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا کریمی‌فرد امروز چهارشنبه 23 خردادماه در نشست خبری اظهار کرد: با آغاز فصل گرما و شروع دوران پیک‌ تجهیزات سرمایشی که باری حدود ۴۰ درصدی را به شبکه سراسری برق تحمیل می‌کنند به مدار می‌آیند، لذا وزارت نیرو و شرکت توانیر باید برای این افزایش ۴۰ درصدی چاره‌ای بیندیشد.

وی گفت: شرکت‌های توزیع نیروی برق هم مکلف هستند برق مشترکان خانگی پرمصرف را با تایید وزارت نیرو از طریق شمارشگرهای هوشمند یا سایر روش‌ها محدود و در صورت عدم رعایت اخطارها با اطلاع قبلی نسبت به قطع برق این مشترکان اقدام کنند.

تشریح راه‌اندازی پویش سراسری «با انرژی»

مدیر عامل شرکت توزیع برق فارس با معرفی پویش سراسری باانرژی گفت: پویش با انرژی، پویشی همگانی برای اصلاح رفتار مصرف برق است که از ابتدای خرداد آغاز شده و تا پایان شهریور ۱۴۰۳ ادامه خواهد داشت.

وی مهمترین برنامه‌ها برای همکاری مشترکان خانگی در مصرف بهینه برق را راه‌اندازی پویش سراسری «با انرژی»، استفاده از راهکارهای برقراری ارتباط با مشترکان، اطلاع رسانی و آموزش دانست و افزود: استفاده از ابزار تشویقی جهت ایجاد انگیزه کاهش مصرف در مشترکان خانگی اهمیت بسیاری دارد، مشترکان خانگی در صورت مصرف بیش از ۲/۵ برابر الگو یک بار اخطار می‌گیرند و در صورت عدم اصلاح مصرف، نرخ الگوی مانع‌زدایی برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس عنوان کرد: مشترکان با مصرف بیش از چهار برابر الگو هم در نوبت اول تذکر دریافت می‌کنند و پس از آن در صورت عدم رعایت برای آنها وسایل محدودکننده نصب خواهد شد، پس از ۲بار اخطار در صورت عدم رعایت، برق آنها قطع خواهد شد.

وی به آمار مشترکین خانگی مشمول پاداش مدیرت مصرف در تابستان ۱۴۰۲ اشاره کرد و گفت: تعداد ۳۵۱ هزار و ۷۲۵ صورتحساب مشترک خانگی مشمول پاداش مدیرت مصرف شده‌اند، این تعداد حدود ۴۱ درصد از مشترکان خانگی را شامل می‌شود که مبلغ ۵۹۵میلیارد ریال پاداش نقدی در قبوض برق مصرف مشترکان مورد اشاره منظور شده است.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق فارس ادامه داد: پویش با انرژی با این هدف طراحی شده که ضمن حفظ رفاه و آسایش تمام شهروندان، مشارکت حداکثری آنها را برای بهبود روشهای مصرف برق به عنوان یک انرژی گرانبها جلب کند.

وی با برشمردن امتیازات و مزایای این پویش اضافه کرد: به مشارکت‌کنندگان در این پویش، به قید قرعه جوایز ارزشمندی از جمله ۳۰۰ خودرو و هزاران کمک هزینه خرید لوازم خانگی، برقی و الکترونیکی اهدا خواهد شد، همچنین تخفیف در قبوض برق افراد دارای صرفه جویی به صورت قطعی تا سقف رایگان شدن قبض اعمال می‌شود.

وی گفت: در پویش با انرژی، مشترکان هر استان با در سطح اول با مشترکان همان استان و در سطح بالاتر با مشترکان کل کشور رقابتی سازنده برای کاهش مصرف برق خواهند داشت و هدف نهایی این پویش برای مشترکین کاهش حداقل ۱۵ درصدی مصرف برق در طول فصل گرم سال ۱۴۰۳ است.

کریمی‌فرد افزود: مشترکین می‌توانند با فعالیت مستمر و کاهش بیش از ۱۵ درصد، به اهداف طلایی پویش برسند و شانس برنده شدن در جوایز را افزایش دهند.

وی  عنوان کرد: در مناطق عادی کشور، تعویض پوشال، عایق کاری کانال کولرهای آبی و نصب سایه‌بان بر روی آنها باعث خواهد شد تا ضمن بهبود خنک کنندگی کولر آبی، نیاز به استفاده از دور تند کولر نباشد و صرفه‌جویی ارزشمندی محقق شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس با بیان اینکه سایر روش‌های صرفه‌جویی در اپلیکیشن باانرژی به مردم ارائه شده است، گفت: امید است در سال جاری نیز مشترکان همچون همیشه با درک متقابل شرایط و استفاده از ظرفیت‌های مربوطه به منظور اطلاع‌رسانی و جلب مشارکت عمومی اقدام کرده و یاری‌رسانی مجموعه صنعت برق کشور جهت گذر از ایام اوج مصرف برق تابستان باشند.

استفاده از مولدهای اضطراری از ساعت ۱۲ تا ۱۸ در ادارات

وی ادامه داد: به منظور نظارت بر حسن اجرای این تصویب‌نامه، کارگروه استانی مدیریت تقاضا و مصرف برق به ریاست استاندار و با حضور تمام دستگاه‌های اجرایی ذیربط تشکیل و گزارش عملکرد به صورت هفتگی به وزارتخانه‌های نیرو و کشور ارسال می‌شود.

کریمی فرد به بیان برنامه‌های مدیریت پیک بار ۱۴۰۳ پرداخت و گفت: دستگاه‌های اجرایی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و ادارات باید نسبت به مصرف برق در زمان مشابه ۱۴۰۰ مصرف ساعات کاری خود را به ۴۰ درصد و در سایر ساعات به ۷۰ درصد کاهش دهند، در صورت عدم رعایت اخطار قطع برق برای آنها صادر می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس درباره اقدامات مورد انتظار از دستگاه‌های اجرایی و ادارات هم گفت: ادارات باید تغییر ساعات را از ۱۵ خردادماه تا پایان شهریور اعمال کنند، مکاتبه با استانداران، دستگاه‌های ذیربط قضایی و نیروهای نظامی و انتظامی، تنظیم کنتورهای هوشمند ادارات برای اعمال محدودیت به صورت خودکار، اقدام در چارچوب مصوبه و استفاده از مولدهای اضطراری از ساعت ۱۲ تا ۱۸ از جمله اقداماتی است که انتظار می‌رود در ادارات اجرا شود.

وی در خصوص الزامات اجرایی برنامه‌های مدیریت پیک‌بار در اصناف و مراکز تجاری نیز گفت: هماهنگی با اصناف و مراکز تجاری، به کارگیری مولدها از ساعت ۱۲ تا ۱۸، تنظیم دمای سیستم‌های سرمایشی بر روی دمای آسایش ۲۴ درجه، تعطیلی در ساعات اوج مصرف در روز و افزایش ساعت کار شب در صورت نیاز و مدیریت مصرف روشنایی پارک‌ها، میادین و معابر از الزامات اجرایی برنامه‌های مدیریت پیک‌بار ۱۴۰۳ محسوب می‌شود که در صورت مصرف بیش از حد مجاز محاسبه بهای برق با نرخ حداکثری(تعرفه سبز) انجام خواهد شد و در صورت ضرورت، اخطار قطع برق صادر می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس ادامه داد: در حال حاضر احتمال رشد 7 درصدی مصرف برق کشور وجود دارد و با افزایش احتمالی یک تا ۲درجه‌ای دما نسبت به شرایط عادی و افزایش مصرف برق در تابستان جاری مواجه هستیم و امکان دارد ناترازی بین تولید و تقاضای انرژی برق افزایش یابد؛ بر همین اساس مدیریت مصرف به عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی ۱۸۰ برنامه عملیاتی گذر از اوج بار سال ۱۴۰۳ را در دستورکار دارد.

وی با اشاره به بخشنامه ابلاغ شده به دستگاه‌های اجرایی و استانداری‌ها گفت: به منظور حفظ و پایداری شبکه سراسری برق در ایام گرم سال و لزوم همیاری دستگاه‌های اجرایی در این خصوص، استانداری و مدیران دستگاه‌های اجرایی موظف هستند ضمن اجرای کامل و دقیق تصویب نامه مبنی بر حفظ و پایداری شبکه سراسری برق در ایام گرم سال از حصول نتایج آن اطمینان حاصل کنند.

 بخش کشاورزی بیشترین مصرف برق را به خود اختصاص داده است

کریمی فرد با بیان اینکه بخش کشاورزی بیشترین مصرف برق را به خود اختصاص داده است، گفت: در بخش کشاورزی برای مدیریت پیک بار همکاری تمامی مشترکان مشمول در برنامه مدیریت بار به مدت پنج ساعت در روز ضرورت دارد، همچنین مشترکان چاه کشاورزی برای قطعی برق در ۲بازه زمانی ۱۱ تا ۱۶ و ۱۳ تا ۱۸ دسته‌بندی شده‌اند و مشترکانی که حداقل ۸۰ درصد دیماند مصرفی خود را از طریق پنل خورشیدی تأمین کنند شامل معافیت خواهند شد.

وی در خصوص برنامه پاداش مشترکان کشاورزی گفت: میزان مشارکت مشترکین کشاورزی، متناسب با میانگین ساعت مجاز برداشت آب روزانه مندرج در پروانه بهره‌برداری است و تمام پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده برای چاه‌های کشاورزی فارس، دارای ساعات مجاز کارکرد کمتر از ۱۳ ساعت در یک شبانه روز هستند، مشترکان با کاهش مصرف برق به میزان پنج ساعت در روز در تمامی ایام هفته با در نظر گرفتن تعداد روز و همکاری مشمول بخشودگی کامل بهای برق مصرفی و بخشودگی بهای برق مصرفی متناسب با تعداد روزهای همکاری می‌شوند.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس ادامه داد:در بخش صنعت برنامه مدیریت مصرف برای صنایع کوچک که شامل مشترکان با مصرف کمتر از ۳۰ کیلووات هستند اعمال نمی‌شود، برای صنایع متوسط یک روز در هفته در نظر گرفته شده است.

وی اضافه کرد: صنایع بزرگ با دیماند ۲مگاوات و بالاتر باید کاهش ۳۵ درصدی بار مصرفی در ماه‌های خرداد و شهریور از ساعت ۸ الی ۲۵ و کاهش ۵۵درصدی بار مصرفی در ماه‌های تیر و مرداد در تمام ساعات شبانه روز را در برنامه خود قرار دهند.

کریمی فرد در خصوص الزامات برنامه مدیریت بار مراکز استخراج رمزارزها نیز گفت: مشترکان مجاز رمزارز محدود به مصرف برق در ساعت هفت صبح تا ۲۴ هستند. همچنین ممنوعیت آزادسازی ماینرهای غیرمجاز جلب شده و امحای ماینرهای با برچسب انرژی زیر A از دیگر الزامات در این حوزه به شمار می‌رود و در صورت استفاده و کشف، جریمه معادل حداکثر تعرفه اعمال می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس ادامه داد: در استان فارس ۱۰ شهرستان تحت مدیریت شرکت توزیع نیروی برق شیراز هستند و صنعت توزیع ۲۷ شهرستان دیگر تحت مدیریت شرکت توزیع نیروی برق فارس است.

وی اضافه کرد: استان فارس از یک میلیون و ۵۹ مشترک برق برخوردار است که ۸۶۰ هزار نفر از این مجموع یعنی حدود ۸۱ درصد در بخش خانگی هستند، حدود ۳۰ هزار مشترک در بخش کشاورزی فارس وجود دارد و سهم آنها از کل مشترکین ۲/۹ درصد است.

کریمی‌فرد گفت: ۸۱ درصد مشترکین در بخش خانگی حدود ۴۰ درصد از مصرف انرژی برق را به خود اختصاص داده‌اند و ۲/۹ درصد مشترکان بخش کشاورزی ۳۹ درصد از انرژی مصرفی را از آن خود کرده‌اند، در واقع مصرف برق در بخش کشاورزی رقم قابل توجهی را به خود اختصاص داده است، این در حالیست که کشاورزان کمترین تعرفه برق را پرداخت می‌کنند.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس با بیان اینکه به دلیل خشکسالی‌های پی در پی سفره‌های زیرزمینی و منابع آبی در بخش‌های زیادی از استان محدود شده، گفت: کشاورزان یک جواز و یک پروانه بهره‌برداری از چاه دارند که شرکت‌های آب منطقه‌ای در هر استان مسئولیت صدور جواز بهره‌برداری را بر عهده دارند، در واقع تعداد ساعات استحصال اغلب چاه‌های کشاورزی از آب در یک روز کمتر از ۱۳ ساعت تعیین شده که این الزام باید مدیریت شود، همچنین نیاز است محدودیت‌هایی هم با هدف برخورداری نسل آینده از این آب اعمال شود.

 تابستان سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ناترازی تولید توسط مردم مدیریت شد

در دولت سیزدهم ۳۹ هزار و ۱۶۷ دستگاه کنتور هوشمند در مناطق مختلف فارس نصب شده است؛ همچنین اضافه شدن ۳۱ هزار و ۴۳۸ چراغ روشنایی معابر، ایجاد هزار و ۷۲ حلقه چاه برقدار و نصب سه هزار و ۵۰۰ دستگاه ترانسفورماتور از دیگر اقدامات شرکت توزیع برق فارس در دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس گفت: وزارت نیرو در دولت سیزدهم افزایش ۳۵ هزار مگاواتی زیرساخت‌های نیروگاهی و تولید برق و همچنین مدیریت مصرف را در دستورکار خود قرار داد؛ انجام این اقدامات موجب شد در تابستان ۲ سال گذشته هیچ خاموشی بروز نکند و این خدمتی ماندگار از آیت‌الله ابراهیم رییسی رییس جمهور شهید بود.

وی با بیان اینکه از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ یک هزار و ۴۰۹ کیلومتر به طول شبکه توزیع برق اضافه شده است، گفت: در طول این مدت حدود ۴۸ هزار و ۹۵۴ مشترک به جمعیت مشترکان توزیع برق فارس اضافه شده است.

مدیرعامل توزیع نیروی برق فارس ادامه داد: دولت سیزدهم در ۲ سال و نیم گذشته با عزم و اراده رییس جمهور شهید اقداماتی را به منظور رفع ناترازی انجام داده‌اند اما زمان می‌برد که این چالش رفع شود.

وی اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ و در سال‌های قبل از آن مردم در اقصی نقاط کشور و در گوشه گوشه استان فارس خاموشی‌هایی داشتیم ولی سناریوی تدوین شده در دولت سیزدهم و عزم و روحیه جهادی وزارت نیرو موجب شد تابستان سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ ناترازی تولید توسط مردم مدیریت شود و مردم در بخش خانگی شاهد خاموشی‌های سنوات قبل نباشند.

کریمی فرد گفت: وزارت نیرو در دولت سیزدهم افزایش ۳۵ هزار مگاواتی زیرساخت‌های نیروگاهی و تولید برق و همچنین مدیریت مصرف را به عنوان ۲رویکرد و سیاست اساسی برای پشت سرگذاشتن این ناترازی در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: تعداد کل روستاهای برقدار شده که تا ابتدای مردادماه ۱۴۰۰ حدود ۲هزار و ۴۵۱ روستا بود تا پایان اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ به ۲ هزار و ۴۷۴ روستا رسید؛در واقع حدود ۲۳ روستای فارس در دولت سیزدهم برق دار شدند.

 انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا