سئو

تعطیلی ۷۰ مرکز علمی کاربردی به دلیل عدم تطبیق با برنامه آمایش

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی گفت:حدود ۷۰ مرکز آموزش علمی کاربردی در کشور به دلیل عدم تطبیق با برنامه آمایش سرزمینی استان خود تعطیل شده اند اما در عوض ۱۲ مرکز خصوصی قدرتمند ایجاد شدند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم به نقل از دانشگاه جامع علمی کاربردی، اصغر کشت کار قائم مقام رئیس و معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی در دومین نشست کمیته حکمرانی آموزش عالی سواحل مکران در میناب با تاکید بر اینکه این دانشگاه آمادگی کامل جهت صدور مجوز در مناطق دارای صنایع بزرگ را دارد، افزود: مجوز راه اندازی و تاسیس مراکز آموزش علمی کاربردی باتوجه به نیاز منطقه برای واحدهای صنایع بزرگ که دارای استانداردهای مورد نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند صادر می شود.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: در استان هرمزگان یک مرکز آموزش علمی کاربردی وجود دارد که باتوجه به سند آمایش سرزمینی استان که نیازمند نیروی کار در بخش دریایی پیش بینی شده بود، به صورت تخصصی در این زمینه با 4 رشته امور گمرگ، خدمات بندری، لجستیک و زنجیره تامین با حضور 121 دانشجو فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی می تواند در حوزه راه اندازی مراکز آموزش علمی کاربردی ورود پیدا کنند، گفت: هم اکنون تمام مراکز آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی خصوصی هستند و هیچ نوع بودجه دولتی دریافت نمی کنند، مدرسین این مراکز هم در استخدام دولت نیستند و به صورت حق التدریس با این مراکز همکاری می کنند.

دکتر کشت کار افزود: تاکنون بیش از 350 مرکز آموزشی علمی کاربردی در راستای سند آمایش سرزمین هر استان در حال فعالیت هستند. آمایش سرزمینی دانشگاه جامع علمی کاربردی در هر استان باتوجه اسناد توسعه ای استان طبق اطلاعات آماری مرکز آمار ایران، شورای آمایش سرزمینی و اطلاعات موجود در آموزش و پرورش و همچنین سازمان برنامه و بودجه تهیه شده که با احصای نیازهای هر استان اکنون می دانیم در هر منطقه بدنبال چه هستیم و چه نوع برنامه ریزی هایی باید انجام دهیم.

وی با اشاره به پذیرش 3 دوره قبل دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: از وقتی آمایش سرزمینی را آغاز کرده ایم حدود سه هزار و 700 کدرشته دانشگاه تعطیل شد که نیازی در آمایش به آنها نبوده و به جای آن حدود800 کدرشته باتوجه به نیاز منطقه و اقبال عمومی اضافه و 125 برنامه جدید درسی نوشته شد.

دکتر کشت کار تصریح کرد: طبق بررسی انجام شده در سال1400 حدود 6 درصد کدرشته های دانشگاه جامع علمی کاربردی پذیرش حد مجاز برای برگزاری دوره را داشته اند، اما در سالجاری بر طبق آمایش سرزمینی عمل شد و این عدد به بالای 69 درصد رسیده که نشان دهنده این است که دانشگاه جامع علمی کاربردی مسیر درستی را انتخاب کرده است.

وی افزود: باتوجه به اینکه در سال جاری 115 مرکز دولتی تعطیل شد اما خوشبختانه در مهرماه امسال با افزایش دانشجو روبرو بوده ایم.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه مراکز آموزش علمی کاربردی که مطابق با برنامه آمایش سرزمین نتوانستند برنامه ریزی کنند با تعطیلی مواجه شده اند، افزود: حدود 70 مرکز آموزش علمی کاربردی در کشور به دلیل عدم تطبیق با برنامه آمایش سرزمینی استان خود تعطیل شده اند اما در عوض 12 مرکز آموزش علمی کاربردی خصوصی قدرتمند تاسیس شده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا