سئو

با به‌روزرسانی جدید واتس‌اپ از شر تماس‌های مزاحم و حمله‌های سایبری خلاص می‌شوید

این ابزار که «محافظ نشانی آی‌پی در تماس‌ها» نام دارد، باعث می‌شود که اطلاعات ناخواسته به فرد تماس‌گیرنده منتقل نشود.

اکنون تماس‌های واتس‌اپ به یکی از این دو روش انجام می‌شود: همتابههمتا (peer-to-peer)، یا از طریق پایگاه [سرور] واتس‌اپ. تنظیمات جدید به کاربران امکان می‌دهد که از بین این دو یکی را انتخاب کرده و مطمئن باشند اطلاعاتشان محرمانه می‌ماند.

همتابه همتا مثل نامش کار می‌کند: دو تلفن با هم مستقیم درتماس‌اند. در این روش کیفیت تماس بهتر است، اما برای انجام این کار دو تلفن باید نشانی آی‌پی یکدیگر را بدانند.

اگر به جای آن از راه پایگاه واتس‌اپ تماس برقرار شود، نشانی آی‌پی را می‌توان مخفی نگه‌ داشت. این نشانی احتمالا برای هکرها یا سایر مجرمان خطرناک سایبری مفید است چون می‌توان از آن برای تعیین موقعیت عمومی مکان افراد یا ارائه‌دهنده اینترنت آن‌ها استفاده کرد.

اکنون کاربران می‌توانند این ویژگی جدید را انتخاب و همیشه تماس‌های خود را با پایگاه‌ واتس‌اپ برقرار کنند و نشانی آی‌پی خود را محفوظ نگه دارند. واتس‌اپ نمی‌تواند آن تماس‌ها را حتی زمانی که از طریق پایگاه خودش برقرار می‌شود رهگیری کند چون رمزگذاری سرتاسری (end-to-end encrypted) شده‌اند.

واتس‌اپ تاکید کرد که ویژگی جدید را برای «کاربرانی که به حفظ حریم خصوصی بسیار حساس‌اند» طراحی کرده است. مثلا ممکن است اتصال کند‌تر برقرار شود و کیفیت تماس‌ها پایین‌تر بیاید.

این به‌روزرسانی جدید بعد از به‌روزرسانی دیگری در تابستان ارائه شده است و واتس‌اپ آن را «سکوت تماس‌های ناشناس» می‌نامد. واتس‌اپ گفت که این امر باعث می‌شود تماس‌های تلفنی از شماره‌های ناشناس حتی به تلفن شما نرسد – یعنی این به‌روزرسانی نه‌تنها هرزنامه و سایر تماس‌های مزاحم را محدود می‌کند، بلکه جلو حمله‌های سایبری افراد را نیز می‌گیرد.

منبع ایتنا

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا